e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Czupury – pomocnicy w organizacji dobrej zabawy - recenzja książki "Czupury i inne zabawy z wyobraźnią"

dodano: 11-09-2012
O rety! Właśnie wyskoczył z komody! Zaraz, zaraz, schował się do kuchennej szuflady, z ziarenek ryżu i kulek pieprzu tworzy obrazek i uderzając chochlą w emaliowany garnek wystukuje kuchenne rytmy… To on – nadaje ton! To czupur!

Kim jest ten stwór? I czy ma jakiś związek z rozczochraną czupryną? Aby poznać tożsamość i móc nakreślić rysopis jednego z czupurów – bohaterów książki Odety Moro Figurskiej i Ewy Ulrich-Załęskiej potrzeba… wyobraźni. Czupury bowiem to, wbrew pozorom, wcale nie imiona bohaterów opowieści, ale nazwa jednej z zabaw, do której zachęcają autorki wszystkich rodziców i opiekunów, szukających inspiracji do kreatywnego spędzania czasu z maluchami. Z myślą o nich stworzyły bardzo starannie wydane kompedium pomysłów na zgadywanki, wyklejanki, twórczy recycling, wspomagających rozwój najmłodszych, np. koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętność odwzorowywania, chęć eksperymentowania, precyzję i kontrolę ruchów, zmysł obserwacji czy umiejętność analizy… Wszystkie zebrane w książce scenariusze zabaw zostały poddane weryfikacji przez zespół psychologów, pedagogów, lekarzy i specjalistów oceniających ich przydatność w zakresie rozwoju umiejętności młodego człowieka.

Tworząc książkę, autorki postanowiły udowodnić, iż do dobrej zabawy nie są potrzebne wcale drogie zabawki, którymi szybko dzieci się nudzą, ale: dobry humor i odrobina wyobraźni, ewentualnie kilka przedmiotów codziennego użytku. I jak najbardziej im się to udało, bo czytając scenariusze, okraszone świetnymi zdjęciami i rysunkami, idealnie oddającymi atmosferę zabawy, ma się ochotę od razu wygrzebać z pawlacza stare prześcieradło, by razem z dzieckiem przenieść się do krainy duchów, a butelkę po napoju przerobić na magiczną łódź podwodną. Albo przekonać się o właściwościach takich produktów, jak soda oczyszczona i spróbować z jej pomocą zgłębić… tajemnicę wulkanu.

„Czupury” to podręcznik dobrej zabawy, który udowadnia, że wyobraźnia potrafi czynić cuda, a w każdym zakątku domu dzieciaki może spotkać wspaniała przygoda: sypialnia, kuchnia lub garaż mogą stać się wyspą piratów, laboratorium kolorów albo królestwem duchów. Jeśli ktoś ma wątpliwości lub zwyczajnie, chwilowo czuje się „wypruty” z pomysłów i chęci na zabawę z dziećmi, powinien koniecznie zajrzeć do tej książki. Przypływ inwencji i dobrego humoru – zagwarantowane.

Jest jednak jeden mankament tej 200-stronicowej książki. 25 ostatnich stron to… miejsce na notatki. Niewątpliwie, lektura działa na wyobraźnię, która automatycznie podsuwa kolejne pomysły na zwariowane zabawy. Ich scenariusze jak najbardziej warto „ocalić od zapomnienia” i zapisać, ale w takim przypadku wystarczyłoby w zupełności na końcu książki kilka „wolnych” kartek. Czytelnik mający potrzebę bardziej rozbudowanych notatek może samodzielnie zaopatrzyć się w zeszyt (nie mówiąc o podręcznym netbooku czy palmptopie)…

Katarzyna Głowacka
– mama poszukująca, dziennikarka, absolwentka kulturoznawstwa.

Czupury i inne zabawy z wyobraźnią

Odeta Moro Figurska, Ewa Ulrich-Załęska
Fundacja Szczęśliwe Macierzyństwo, Warszawa 2010.

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.