e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Bardzo się cieszę, że powstał tak profesjonalny portal! Mogę tylko pogratulować."

    Anna z Mogilna

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Co z tą szkołą?" - recenzja książki

dodano: 30-08-2017
CZAS NA AUTENTYCZNĄ ZMIANĘ W SYSTEMIE EDUKACJI - głos neurobiologa, psychiatry i psychoterapeuty.
 
Czy system edukacji wymaga zmiany? Jeśli tak to jakiej i dlaczego? I najważniejsze - jak się do tego zabrać? To, że system jest przestarzały i nieadekwatny do dzisiejszych czasów, to czuje już chyba większość rodziców i nauczycieli. A jednak wciąż nic się nie zmienia. Joachim Bauer w swojej książce pt. “Co z tą szkołą” wysuwa szereg podpowiedzi, które mają poprowadzić nas wszystkich w kierunku korzystnej zmiany.
 
Ostatnio docierają do mnie opinie absolwentów tradycyjnej pedagogiki o tym, jakoby od lat nic się nie zmieniło w podejściu do nauczania. Świat się zmienia, szybko i diametralnie, ludzie myślą inaczej, potrzebują innych umiejętności, innego traktowania, a system edukacji popadł w pewnego rodzaju zamrożenie. Dlaczego? I po co? Czy ktokolwiek jeszcze jest w tym szczęśliwy i szczerze na tym korzysta? Poczynając od nauczycieli, a na uczniach kończąc. Joachim Bauer przyjrzał się tej sytuacji w swoich badaniach i wyciągnął interesujące wnioski. Ryba psuje się od głowy - zdrowie psychiczne i zadowolenie z pracy nauczycieli to kluczowy czynnik wpływający na sukces, bądź porażkę, systemu edukacji. 
 
Jaki powinien być nauczyciel, jakie powinien mieć wsparcie, żeby szczerze i z zapałem podchodzić do swojej pracy? Na pewno nie można oddzielić rodziców od szkolnej rzeczywistości. Współpraca na linii rodzic-nauczyciel jest według autora bardzo ważna. Nie można rozdzielić życia na dwie niezależne części - rzeczywistość szkolna i pozaszkolna. To dwa wzajemnie przenikające się światy, gdzie jeden wspiera drugi. Kiedy obydwa są na siebie otwarte, idzie za tym energia wsparcia i wzmocnienia płynąca w obie strony. Czy obwinianie siebie nawzajem i przerzucanie odpowiedzialności nadal ma sens? 
 
Jak zostało naukowo udowodnione, człowiek jest istotą społeczną, korzystającą na interakcjach międzyludzkich, na istnieniu we wspólnocie. Wspólnota - słowo klucz do osiągnięcia sukcesu w tworzeniu nowego podejścia do nauczania. Jak mówi stare znane przysłowie: „Do wychowania jednego dziecka potrzeba całej wioski”. Na takim podejściu wszyscy mogą tylko skorzystać.
 
Książka podzielona jest na sekcje i konkretne porady, zarówno dla rodziców, jak i dla nauczycieli oraz innych osób współtworzących szkolny świat. Jest w niej zawartych wiele informacji popartych konkretnymi badaniami. 
 
Joachim Bauer - profesor dr n.med., neurobiolog, lekarz, psychiatra i psychoterapeuta, wykłada i prowadzi badania na Uniwersytecie we Fryburgu. Za swoją pracę badawczą otrzymał prestiżową nagrodę Organon Niemieckiego Towarzystwa Psychiatrii Biologicznej. Autor licznych publikacji i książek popularnonaukowych.
 
Anna Szymańska - mama dwójki dzieci, absolwentka studiów informatycznych na Politechnice Krakowskiej, niania z zamiłowania
 
Co z tą szkołą?
Joachim Bauer
przeł. Andrzej Lipiński
wyd. Dobra Literatura, 2015
 
Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.