e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Często odwiedzam Egodziecka.pl, by poczytać i doszkolić się z macierzyństwa."

    Iwona - mama rocznej Natalii, Kraków

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Ciąża i poród. Niezbędnik mamy" - recenzja

dodano: 16-03-2017
Fiszki - małe dwustronne karteczki, z wyrażeniem w języku obcym i jego tłumaczeniem na odwrocie - od lat ułatwiają naukę języków obcych. Nowa seria „Fiszki – Mądry Rodzic” korzysta z tego samego wzorca, by przekazywać przyszłym i obecnym rodzicom wiedzę w pigułce. Jest ona dostępna dosłownie pod ręką, gdyż poradnik z łatwością mieści się w kieszeni czy torebce.
 
„Ciąża i poród. Niezbędnik mamy” to otwarcie serii. Poradnik stworzony jest z 40 dwustronnych kart, pogrupowanych w trzy tematy: ciąża, poród, wyprawka. Aż trudno w to uwierzyć: format a6 wystarcza do omówienia danego zagadnienia. Teksty są krótkie, zwięzłe i na temat, ale również wyczerpujące. Zastosowany jest „fiszkowy” schemat: na jednej stronie karty skrótowo prezentowany jest temat, który na odwrocie zostaje rozwinięty i uzupełniony. Całości dopełnia spójna grafika: każda karta ozdobiona jest rysunkiem i zawiera ramkę z najważniejszymi wiadomościami. 
 
Poradnik jest reklamowany jako nowatorski i w mojej ocenie rzeczywiście takim jest. Nie tylko z powodu niecodziennego formatu i spirali spinającej karty, ale przede wszystkim przekazywanej wiedzy, która uwzględnia aktualne trendy. Czytelniczka (czy czytelnik) ma okazję zorientować się w dostępnych możliwościach i dokonać świadomego wyboru, dotyczącego, np. szkoły rodzenia (płatnej, bezpłatnej, przyszpitalnej, prywatnej), miejsca porodu (w szpitalu czy w domu?), osoby pomagającej przy porodzie (lekarz, położna, duola). Wśród tematów ciążowych omówiony jest każdy trymestr, znaczenie diety, ruchu, zmiany w ciele, najczęściej zlecane badania. 
 
„Niezbędnik mamy” nie tylko przekazuje wiedzę dotyczącą ciąży i porodu, ale też pomaga przygotować się do przyjścia na świat dziecka poprzez szykowanie wyprawki. Nie dostajemy gotowych check-list, ale według mnie coś cenniejszego – pomoc w stworzeniu własnej listy. Rodzice mają teraz dostęp do wielu artykułów w Internecie lub gazetach parentingowych, które jednak są nierzadko finansowane przez firmy lokujące w nich swoje produkty. Napędza to rynek artykułów niemowlęcych i dziecięcych, często poprzez tworzenie sztucznego przekonania, że dana rzecz jest niezbędna w domu, w którym ma się urodzić dziecko. Czy rzeczywiście jeszcze przed porodem należy kupić butelki do karmienia dziecka? Albo laktator? Czy koniecznie trzeba „coś” kupić? Wiele akcesoriów można przecież pożyczyć od znajomych czy rodziny. Lub nabyć na rynku wtórnym, jako rzeczy używane. Autorka zachęca do bycia „ekologicznym” w kompletowaniu wyprawki i to zdecydowanie odróżnia poradnik od gazet dla oczekujących potomstwa rodziców. 
 
Jest jeszcze jeden wątek, silnie zarysowany w tej małej książeczce. Autorka afirmuje czas ciąży i znaczenie porodu. Lektura 40 stron fiszek jest pomocą w zbudowaniu poczucia, że 9 miesięcy oczekiwania na dziecko, a potem godziny rodzenia, to czas wyjątkowy, który warto przeżyć świadomie i w pełni się nim cieszyć. Trudności czy dolegliwości związane z ciążą i porodem mają swoje znaczenie, ale łatwiej je zaakceptować, gdy rozumie się ich podłoże i funkcję. Wiele współczesnych kobiet potrzebuje zaufać we własną umiejętność urodzenia dziecka. Wsparcie, jakie otrzymują od Zuzanny Kołocz-Kordzińskiej, na pewno im w tym pomoże.
 
Polecam, szczególnie na prezent dla oczekujących potomstwa rodziców. Książeczka może towarzyszyć w poczekalni u lekarza, w oczekiwaniu na kolejną wizytę ginekologiczną. Uzupełni też wyprawkę szpitalną. Można też ją podsunąć przyszłemu ojcu, by lepiej rozumiał zmiany, jakie zachodzą w tych szczególnych miesiącach w organizmie i psychice jego partnerki. To ułatwi mu okazanie jej potrzebnego wsparcia. „Ciąża i poród” to nie tylko „Niezbędnik mamy”, ale również taty.
 
Martyna Wieszczeczyńska
Psycholog dziecięcy, żona i mama
 
Ciąża i poród. Niezbędnik mamy
Zuzanna Kołacz-Kordzińska
Wyd. Cztery Głowy
 
 
Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.