e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Cała Polska myje ręce - akcja społeczna

dodano: 13-01-2016
,,Jeśli chcecie zdrowi być, to musicie ręce myć!’’ – ten popularny fragment piosenki dla dzieci pokazuje nam prosty sposób zachowania zdrowia. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, jakie zagrożenia dla naszego organizmu niesie za sobą niewłaściwa higiena osobista. Statystyki nie są zatrważające, ale wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Według badań Państwowego Zakładu Higieny 86 proc. Polaków deklaruje, że myje ręce przed każdym posiłkiem, a 90 proc. twierdzi, że myje je po wyjściu z toalety.

Czy mycie rąk naprawdę jest tak ważne? 

Choroby wynikające z zarażenia patogenami przenoszone są drogą pokarmową. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podkreśla, że aż 69 proc. zakażeń pokarmowych związanych jest z brudnymi dłońmi oraz skażoną powierzchnią jedzenia czy napojów. Infekcje, które w ten sposób przedostają się do organizmu nazywa się powszechnie ,,chorobami brudnych rąk’’. Wirusowe zapalenie wątroby typu A i E, salmonelloza, czerwonka, zapalenie jamy ustnej, opryszczka, biegunki, to tylko nieliczne choroby, które są efektem niewłaściwej higieny. Do szpitali codziennie trafiają osoby z objawami chorób wywołanymi różnymi czynnikami. Szczególnie podatne są dzieci, które nie nabyły takiej odporności, jak dorośli. Patogeny potrafią przenosić się z człowieka na człowieka. Niektóre z nich potrafią przetrwać poza organizmem ludzkim długi czas. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.
 
Jak zatem można się uchronić? 

Nie da się unikać miejsc, gdzie występują potencjalnie chorobotwórcze czynniki. Mogą one być wszędzie np. na klamkach, poręczach, klawiaturach, banknotach, w komunikacji miejskiej. Dlatego też powinniśmy myć ręce jak najczęściej. Najważniejsze, by robić to po przyjściu do domu, po wyjściu z toalety, przed przygotowywaniem posiłków i przed jedzeniem. Gdy jesteśmy poza domem i nie mamy dostępu do bieżącej wody, warto skorzystać z preparatów antybakteryjnych, takich jak żele, płyny czy chusteczki. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku! Zbyt częste mycie dłoni może podrażnić skórę oraz doprowadzić do wystąpienia alergii. Warto także podkreślić, że nie tylko ręce należy zachować w czystości – owoce, warzywa oraz inne produkty także powinno się dokładnie umyć przed wcześniejszą obróbką. 

Jak poprawnie myć ręce? 

Aby dokładnie umyć dłonie i być pewnym, że szkodliwe bakterie zostały wyeliminowane, należy poświęcić tej czynności 20-30 sekund. Ciepła woda i mydło potrafią zdziałać cuda i wyeliminować nawet 90% bakterii znajdujących się na skórze. Nie zapominajmy o odpowiedniej technice mycia rąk, której stosowanie pozwoli na wyczyszczenie tych fragmentów dłoni, o których zazwyczaj zapominamy. Pomoże nam w tym specjalna instrukcja.

Cała Polska myje ręce
 
W jaki sposób zachęcić dzieci do mycia dłoni? 
 
Dorosłym możemy przypominać o tym jak istotne jest mycie rąk, jednakże uczmy tego dzieci już od najmłodszych lat. To one w dalszym życiu będą praktykować zdobytą wiedzę i przekazywać ją następnym pokoleniom. Edukowaniu społeczeństwa w zakresie odpowiedniej higieny rąk służy akcja społeczna „Cała Polska Myje Ręce” prowadzona przez studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Działania skierowane są głównie do najmłodszych. Studenci odwiedzają przedszkola i szkoły, by w ciekawy sposób przekazać dzieciom niezbędną wiedzę. Scenariusz każdej lekcji jest przystosowany do wieku odbiorców. Najmłodsi chętnie i z zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach. Dzięki kreatywnym zabawom, takim jak śpiewanie piosenek, układy taneczne, prace plastyczne, mali słuchacze w szybki sposób uczą się o zasadach mycia rąk oraz o zagrożeniach związanych z niewłaściwą higieną. Akcja dostępna jest również w mediach społecznościowych - Facebooku, Instagramie i Twitterze, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji oraz w serwisie You Tube, gdzie udostępniane są autorskie filmiki edukacyjne. 

Cała Polska myje ręce
 
Pamiętając o prawidłowym myciu rąk robimy wiele dla naszego zdrowia. Wystarczy mydło i woda, by uchronić się przed przykrymi doświadczeniami związanymi z problemami chorobotwórczymi. Edukując w tym zakresie najmłodszych przyczyniamy się do powstawania społeczeństwa świadomego wagi prawidłowej higieny rąk.

Kinga Bałut
 
Opublikowane w: ABC rozwoju dziecka
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.