e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • ”Egodziecka.pl to dla mnie źródło inspiracji. Portal poleca świetną literaturę fachową, którą ja z kolei polecam moim Klientom."

    Justyna Sawicka, www.bookafka.pl

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Adopcyjne macierzyństwo - recenzja książki "Dziecko z chmur"

dodano: 30-04-2012
Książka ta powstała w oparciu o doświadczenia dwóch przyjaciółek. Opowiada o drodze do upragnionego macierzyństwa...

W życiu każdej prawie kobiety po okresie upragnionej stabilizacji, którym staje się małżeństwo z ukochanym mężczyzną, nadchodzi moment na powiększenie rodziny. Jest to naturalny etap. Większość kobiet pragnie potomka, chce opiekować się małym człowiekiem, dzielić się z nim swoim szczęściem i miłością. Ich marzeniem jest uśmiech na twarzy dziecka, pokazanie mu świata i wprowadzenie go w dorosłe, samodzielne życie. Wiele z nich traktuje to jako swoją misję na ziemi. Bardzo podobnie do tego tematu podchodzą autorki  książki „Dziecko z chmur”.

Jak w pamiętniku, przedstawiają najważniejsze dla nich wydarzenia, opisują swoje uczucia, emocje, a także przemyślenia. Największym problemem dla Justyny i Beaty jest zajście w ciążę. Ich marzeniem jest macierzyństwo. Chcą obdarzyć swoich ukochanych potomstwem. Niestety w obu przypadkach, mimo bardzo wielu starań, badań, wizyt u różnych specjalistów, zabiegów - nie udaje się. Obnażają przed czytelnikami ogrom swego bólu, stany depresyjne, bezradność i niemoc wobec takiej sytuacji. Własne odczucia opisują dosyć szczegółowo. Jako odbiorcy możemy w ten sposób lepiej zrozumieć sytuację osób dotkniętych bezpłodnością. Autorki podkreślają, że bardzo bolesne były również pytania rodziny i znajomych o potomstwo. Nie wiedziały, jak zachować się w takiej sytuacji. Najczęściej jednak starały się pozostawiać takie pytanie bez odpowiedzi.

Po wielu traumatycznych doświadczeniach mąż Justyny zaproponował adopcję. Najpierw była temu przeciwna. Wraz z upływem czasu zrozumiała, że dzięki dziecku znowu będzie szczęśliwą osobą i w dodatku będzie mogła się tą radością dzielić z małym człowiekiem. Justyna z mężem zapisali się warsztaty dla przyszłych rodziców i doczekali się upragnionego potomka. W ślad za nimi udali się Beata i jej mąż. Im także udało się zostać szczęśliwymi rodzicami kilkumiesięcznego chłopca. Beata i Justyna jako wieloletnie przyjaciółki wspierały się w swej walce o macierzyństwo, dzieliły ze sobą zmartwienia. Dzięki „dzieciom z chmur” mogły spełnić swoje marzenia. Stały się matkami, a ich mężowie ojcami. Oba małżeństwa mogły przelać swoją miłość na małe istoty, które były dla nich niczym Dary Niebios. Teraz kobiety dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wychowania i troski o dzieci. Obie wiedzą, że nie trzeba dziecka urodzić, aby kochać je bezinteresownie i bezgranicznie. Poza tym zgodnie uznały, że ich macierzyństwo jest w pełni świadome, starają się doskonalić swoje działania wychowawcze, aby ich dzieciom żyło się jak najlepiej.

To niezwykle wzruszająca opowieść o macierzyństwie i adopcji, walce o spełnienie marzeń. Bardzo osobista. Wydaje się, że posiadanie potomstwa jest rzeczą naturalną. Niestety czasami okazuje się, że nasz organizm posiada dysfunkcje w tym zakresie. Jak ludzie z sobie z tym radzą, co robią, co myślą, co czują? Książka opowiada o bardzo intymnych doświadczeniach osób starających się o dziecko, dzięki temu pozwala inaczej spojrzeć na świat, otaczającą nas rzeczywistość. Przede wszystkim przybliża problem niepłodności i emocje mu towarzyszące. Uczy empatii i pokory. Zaczynamy doceniać to, czym zostaliśmy obdarowani przez los. Skłania do refleksji nad własnym życiem. Zaczynamy się zastanawiać, czy nasze problemy rzeczywiście są tak poważne, jak nam się wydaje?

Klaudia Maksim - studentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim

Dziecko z chmur
Justyna Bigos, Beata Mozer
Nasza Księgarnia, 2010

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.