e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Informacje prezentowane w Egodziecka.pl są bardzo przystępnie przekazywane - polecamy portal rodzicom naszych pacjentów"

    LOBUS Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka, Gabinet Integracji Sensorycznej

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

Aby zabawa była wspólnym dobrem – recenzja książki "Wakacyjna szkoła przetrwania dla mam"

dodano: 05-09-2012
Świetna książka! – taki wniosek miałam w głowie po jej przeczytaniu. „Wakacyjna szkoła przetrwania dla mam” nie jest, jak można by pomyśleć w pierwszej chwili, poradnikiem o tym, jak się schować przed dziećmi albo czym je zająć, by mieć tzw. święty spokój. Przeciwnie, jest właśnie o tym, jak z dziećmi się bawić właśnie wtedy, gdy mają one najwięcej czasu i istnieje spore prawdopodobieństwo, że usłyszymy złowieszcze: „Nudzi mi się!”.

I choć wakacje już się skończyły, to nie trzeba żałować, że nie słyszało się o tej książce wcześniej. Zawiera bowiem ona kilkaset pomysłów zabaw, które można wykorzystać o każdej porze roku i w różnych sytuacjach; w terenie i w domu, w podróży i w kuchni, ruchowe i intelektualne, dla dzieci młodszych i starszych… Znajdziemy w niej potępienie oglądania telewizji w nadmiarze (jest też rada, jak mądrze z dzieckiem ją oglądać), wskazanie, jaki system wartości należy dzieciom wpajać i jakie cechy charakteru wzmacniać, by wyrosły na inteligentnych i pewnych siebie dorosłych.

Zaletą proponowanych zabaw jest to, że nie wymagają one wielkich nakładów finansowych. Często wystarczy to, co mamy w domu czy znajdziemy w parku lub ogrodzie. Wiele z nich zajmie dzieci przez krótki czas, ale są i takie, które zajmą je na znacznie dłużej, jak choćby hodowla własnej roślinki (nawet ziemniaka lub natki pietruszki!), czy tworzenie kolekcji, np. znaczków. Są też zabawy wykorzystujące tzw. śmieci, jak np. dział zatytułowany: „Co można zrobić z dużego pudła?”. Znajdziemy także zachętę do odwiedzin biblioteki i czytania – jest też złota lista książek Fundacji ABCXXI w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Zabawy są posegregowane tematycznie, a spis treści ułatwi odszukanie odpowiedniej dla sytuacji, w jakiej się znajdujemy z dziećmi.

Książka wzbogacona jest zabawnymi ilustracjami Katarzyny Czerner-Wieczorek oraz tabelkami służącymi organizacji czasu (w domu i podróży) oraz pomocnymi w kształtowaniu charakteru, jeśli stwierdzimy, że nadszedł dobry czas na podział obowiązków domowych. Książeczka jest cienka i lekka. Nie będzie ciężarem w podróży, ani nie zajmie wiele miejsca na półce. A jednak jej objętość jest niewspółmierna do ogromu wiedzy, jaką zawiera. Nie sądźmy, że jest to tylko spis zabaw. Każdy rozdział poprzedzony jest wstępem, naprowadzającym czytelnika (nie tylko mamę!) na dany temat zabaw. Choć została napisana w Stanach Zjednoczonych, to jest doskonale przetransponowana na polskie realia. Polecam gorąco!

Agata Hołubowska

Wakacyjna szkoła przetrwania dla mam
Kathy Peel, Joy Mahaffey
il. Katarzyna Czerner-Wieczorek
wyd. Credo, 2006

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.