e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Egodziecka.pl bywa dla mnie źródłem inspiracji do pracy, a także przypomina mi niejednokrotnie o ważnych kwestiach."

    Agata - mama 10-letniego Tymona, Gliwice

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

A wiesz, że… - recenzja książki "Rewolucja w wychowaniu"

dodano: 26-11-2012
To raczej zbiór ciekawostek, niż spójny podręcznik postępowania – ale są to ciekawostki dobrane według pewnego klucza i dla nas, rodziców, bardzo istotne. Uwaga, to książka popularnonaukowa i amerykańska. Szczerze życzyłabym sobie, żeby polscy naukowcy zdobyli się na tyle poczucia humoru i popełnili podobny zbiór tekstów, mówiący o naszych realiach. Niemniej, czyta się to dobrze, a następnie zadręcza rodzinę: „a wiesz, że…”.

O czym można przeczytać w tej książce? „Rewolucja w wychowaniu” ilustruje doskonale znany fakt, że każdy kij ma dwa końce. Każda decyzja pedagogiczna, choćby i wypływała z najlepszych, najbardziej światłych i… modnych intencji, ma swoje konsekwencje. Niesie pewne szanse i pewne zagrożenia. Tak jest na przykład z modą na chwalenie dziecka, które potrafi zniszczyć jego motywację. Z kolei rozpowszechnienie przekonania, że bicie dzieci jest sytuacją krańcową, sprawiło, że rodzice uciekają się do niego, gdy zupełnie tracą nad sobą kontrolę – tym samym stało się ono bardziej traumatyzujące.

Strategie uczenia prawdomówności uczą kłamstwa, a intensywne starania, żeby dziecko nie zwracało uwagi na rasę – wzmagają proces dzielenia się na „my i oni” według koloru skóry. Testy inteligencji mają bardzo kiepską moc przewidywania zdolności dziecka za kilka lat, a programy edukacyjne znacznie silniej nauczają agresywnych zachowań, niż klasyczne „bajki z przemocą”. Plaga otyłości u dzieci jest mocniej związana z… brakiem snu, niż z przesiadywaniem przez telewizorem. Zasypywanie małego dziecka potokiem słów nie przyspiesza procesu uczenia się języka. I tak dalej, i tym podobne. Zaskoczeni? Właśnie dlatego to ciekawa pozycja.

Autorzy przystępnie opisują, w jaki sposób, zazwyczaj wychodząc z kompletnie odmiennych założeń, uzyskano takie wnioski. Można też dowiedzieć się, jak pracują badacze w psychologii. Ale to, co najważniejsze i co jest źródłem naszego narastającego zdziwienia, to tzw. Mit Podobnego Efektu, czyli założenie, że dzieci są podobne do dorosłych i podobnie reagują na pewne warunki i doświadczenia. Nie, nie są! Więcej w recenzji zdradzić nie wypada.

Do poczytania i przemyślenia!

Katarzyna Wozinska
- psycholog i trenerka, założycielka Centrum Słowo – Psychologia z Duszą (www.centrumslowo.pl). Pracuje w Poznaniu, prowadząc m.in. warsztaty dla rodziców. Prywatnie żona oraz mama.

Rewolucja w wychowaniu
Po Bronson i Ashley Merryman
wyd.  Świat Książki

 

Opublikowane w: Ciekawe książki
Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.