e-book egodziecka

Zaprenumeruj newsletter, a otrzymasz od nas bezpłatnie e-book pt. „Rozwój dziecka w pierwszym roku życia”

Zapisz się do newsletter'a
 
Reklama

Reklama

Reklama

Porada dnia

Czytam egodziecka.pl

  • "Jakiegokolwiek tematu nie szukałabym w portalu Egodziecka.pl - na taki trafiam - a to  o nauce czytania dla kilkulatków, a to o tym, jak postępować z niemowlakami, a to o tym, czy stosować kary, czy nagrody czy może żadne z nich..."

    ...

Partnerzy

Informacja

Portal Egodziecka.pl zaprasza na praktyki i staże studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki, chcących współtworzyć wartościowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Szczegółowe informacje prześlemy zainteresowanym.
Prosimy o kontakt: kontakt@egodziecka.pl
Zapraszamy!

***   ***   ***
logo_polski_internet100_100

Po raz drugi startujemy w Konkursie Polski Internet!

"Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw" - recenzja

dodano: 10-10-2017
Zacznę od tego, że trochę z braku czasu, ale trochę też świadomie odłożyłam pisanie recenzji tej wyjątkowej książki na czas jesienny. Bo przecież w wakacje nasze dzieci są na dworze, czy też "na polu" prawie non stop. A to morze, a to góry, jakaś plaża tu czy tam, las czy wieś. Jesteśmy zanurzeni w przyrodzie i w wakacje nie odczuwamy tak bardzo jej codziennego braku. Przynajmniej z moimi córkami tak mam. 
 
Prawdziwy problem, brak, deficyt i potrzeba rodzą się właśnie jesienią. Naturalny plac zabaw, obcowanie z przyrodą, spacery i dzikie harce na trawie, polanie, a nie na wybetonowanym placu strzeżonego osiedla, to podstawowe potrzeby większości współczesnych rodziców. To właśnie teraz, kiedy zbieramy z dziewczynami kasztany, żołędzie, szyszki i liście, brodzimy po kolana w kałużach i ganiamy z badylami po parku, marzy nam się kawałek własnego ogrodu. Ale nie po to, by jak nasza babcia Basia sadzić warzywa, budować kompostniki i pielić, podlewać, nawozić, pielęgnować! Marzy nam się ogród, który byłby jednym wielkim placem zabaw. 
 
Gdybym teraz wygrała w totolotka, pierwszą osobą, do której bym zadzwoniła po kupnie nowego domu, byłaby pani Anna Komorowska, architekt krajobrazu i autorka książki "Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw" (pracownia k, Kraków 2017). A tak poważnie, to zacznę od tego, że tę książkę czyta się rewelacyjnie. Nie wiem, jak autorka to osiągnęła, ale jest to lektura niebywale odprężająca - szczególnie dla takich mieszczuchów jak ja! 
 
W pierwszej części zostajemy zachęceni, by wyjść z dziećmi na dwór (z krakowska: "na pole"). Poganiać po parkach, jechać do lasu, podjąć wyzwanie 22 zaproponowanych zadań (m.in. jednodniowe wakacje, wejście na drzewo, słoik z pomysłami, itp.). A w części kolejnej autorka pokazuje, że własny plac zabaw - choćby na balkonie - to nie taka trudna sprawa. I jeszcze na koniec zachęta do włączenia się we wszelakie inicjatywy obywatelskie, wykorzystanie budżetów partycypacyjnych i lokalnych pomysłów, by plac zabaw nie był tylko estetycznym, czyściutkim, kolorowym zestawem metalowych huśtawek i plastikowych domków z zamykanymi piaskownicami. To nieprawda, że się nie da inaczej i od nas, rodziców, nic nie zależy. Kiedy mówi o tym ktoś, kto zawodowo zajmuje się projektowaniem placów zabaw i przestrzeni przeznaczonej dla dzieci i rodzin, zaczynamy mu zwyczajnie ufać. A kiedy odautorskim pomysłom towarzyszą jeszcze ilustracje, jak te wykonane przez Małgosię Zając z Big Dot Illustration, to mamy komplet szczęścia. 
 
Zachęcona lekturą "Ścieżki..." oddaję moim córkom we władanie jeden balkon. Przygotowując się do zagospodarowania tej niewielkiej przestrzeni, znosimy do domu tony kasztanów i szyszek. Są jakieś patyki i mały stoliczek. Wysokie trzciny zabezpieczają ogrodzenie, bo przymiotnik "naturalny" nie oznacza "niebezpieczny". Jest kosz wiklinowy, drewniane figurki i jakieś szmatki. Zobaczymy, co z tego będzie. Posadzimy jeszcze wrzosy i zbudujemy karmnik, bo chciałabym, by dzieci uczyły się odpowiedzialności. Zimą zrobimy niejednego bałwana, a na wiosnę ułożymy ścieżkę bosych stóp. 
 
Każdemu, kto buduje, przebudowuje, remontuje, planuje dom, taras, patio, ogród, działkę czy balkon, polecam gorąco pracownię k. i tę niezwykłą książkę.
 
Kalina Cyz

Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw
Anna Komorowska
il. Małgosia Zając
wyd. pracownia k.
Opublikowane w: Ciekawe książki

Dodaj komentarz

Ciekawe książki

Pracownie i gabinety

Gabinety i poradnie psychologiczne, ośrodki pomocy i centra rozwoju. Jeśli szukasz wsparcia, pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy, sprawdź w naszej bazie, wybierając odpowiednie województwo.

Jeśli prowadzisz poradnię, gabinet psychologiczny lub w inny sposób wspierasz dzieci, rodziców, rodziny i chcesz zaistnieć w naszej bazie, napisz: kontakt@egodziecka.pl

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Polityka Prywatności.